Halıflex

Neden Halıfleks Kullanılmalı, Avantajları ve Sağladığı Faydalar nelerdir ? Öncelikle Halıfleks: Duvardan Duvara Halının Genel Olarak İfade edildiği terimdir, Halıfleks; estetik, güzel ve sıcak görünümlüdür. Tercih edilen dekorasyon tarzını tamamlayıcı nitelikte renk, desen, doku ve konfor seçenekleri sunar, son derece hoş bir hissel yakınlaşma sağlar. Kaymaz, Yumuşak, güvenli, sıcak ve rahat bir atmosfer yaratır. Ortamın gürültü seviyesinde azalma ve ısı kaybına karşı yalıtım sağlar…

Yüksek katma değer, düşük maliyet: Kaliteli bir Halıfleks kullanılan mekanın saygınlığı yükselir. Halının toplam kullanıcı maliyeti son derece düşüktür. Toplam kullanıcı maliyeti; ürün maliyeti, döşeme maliyeti, bakım maliyeti ve ürünün ömrünü kapsar. Endüstriyel araştırmalar, Halıfleks döşenmesindeki toplam kullanıcı maliyetinin, diğer sert zemin döşemelerine göre %35’e varan avantaj sağladığını göstermiştir.

Kolay döşeme: Halıfleks kolaylıkla döşenir ve tüm zemin yüzeylerine uygulanabilir. Bu özellik; tüm mekanların yeni yapıların (özellikle toplu konut ve kooperatif uygulamalarında) bitirilmesi, kullanımda olanların yeniden dekore edilmesi konularında zaman ve maliyet tasarrufu sağlar. Her mekana özel çeşitleri bulunmaktadır.

Düşük bakım maliyeti: Halı bakımı, diğer zemin döşemelerine göre çok daha kolay ve ucuzdur. Kaliteli Halıfleks, bakım masraflarında %40’a varan tasarruf sağlar.

Ses emicilik: Halı ve sert zemin döşemeleri arasında yapılan akustik testler, halının 10 kat daha fazla atmosferik gürültüleri absorbe ettiğini (emdiğini) ortaya koymuştur. Halı; ayak sesi, eko ve uğultuları elimine eder. Sessiz, sakin, huzurlu ve daha verimli bir ortam yaratır. Ortalama bir kalite 30 desibel ses emer.

Güvenlik: Halı, en güvenli zemin döşemesidir. Sert zeminler (özellikle ıslak olduklarında) kaygan ve tehlikeli olabilirler. Halı, kaza ihtimalini ve bu nedenle oluşacak yaralanmaları yok eder.

Isı yalıtımı: Halı, ısı yalıtımı sağlamada verimli bir malzemedir. Halıfleks  kullanımı %15’e kadar enerji tasarrufu sağlayabilir. Halı döşenmiş mekanları ısıtmak ve ortam ısısını korumak çok kolaydır.

Sağlık: Amaca uygun olarak seçilmiş, düzenli ve doğru yöntemlerle bakım ve temizliği yapılmış halılarda bakteri ve mikrop üreyemez. Halıfleks döşenmiş mekanlardaki atmosferik kirlilik toz partikülleri (uçuşan toz parçacıkları) sert zemin döşemelerine kıyasla yarı yarıyadan çok daha azdır. Uluslararası endüstriyel araştırma enstitüleri tarafından yapılan düzenli testler (GuT), bitmiş halının zararlı madde ve tortular içermediğini kanıtlamıştır.

Halıfleks Ortopedik rahatlık: Yumuşak, esnek halı yüzeyi minder etkisi yapar. Vücut ağırlığını dengeli bir şekilde dağıttığı için sırt ve eklem ağrılarının önlenmesinde büyük fayda ve olumlu katkı sunmaktadır. 

Halıfleks Renkleri & Desenleri, Renk, desen ve doku; özellikle geniş yüzeylerde ve hakim dekorasyon ögesi olarak kullanıldığı durumlarda önem kazanır. 

Renk ve Desen: Açık renkli bir halı, alanın geniş ve havadar görünmesini sağlar. Güçlü ve koyu renkler sıcak bir atmosfer yaratır. Renk sadece estetik açıdan değil halının kir gizleme seviyesini belirlemek bakımından da çok önemlidir. Düz ve açık renkler halıdaki kirlenmeyi daha kolay gösterirken, koyu renkler açık renkli kir ve tüyleri (uçuntu) gösterirler. Orta tondaki renkler kirlenmenin görünürlüğünü en etkin şekilde azaltırlar. Halının deseni de kir gizleme hususunda önemli rol oynar. Kırçıllı Melanj, (mouline) ve büyük desenli (zemin boşluğu fazla olan) halılar kirlenmeyi belli eder. Düzenli (organik, geometrik) desenler daha fazla kir gösterme eğilimi ve riski taşırken, düzensiz ve çok renkli desenler; kir ve lekelerin görünebilirliğini azaltırlar.